Subscribe

RSS Feed (xml)

Powered By

Blogger Template From:
Free Blogger Skins

Powered by Blogger

Saturday 24 March 2012

NAMA AHLI KUMPULAN

Assalamualaikum...

waaah.. akhirnya siap juga tugasan ini..
ini dia orang - orang yang telah bekerja keras untuk menyiapkan blog ini. 

 Aqeelah Nur Ain Binti Ainuddin. 
7687 

 Amira Nur Binti Ibrahim.
 7700 

 Muhammad Hafizzuddin Bin Sarpan 
7741

Muhammad Iqbal Bin Muhd Juhar 
7682

Mohd Nazyril Bin M. Rosli
6987





RANCANGAN MENGAJAR

RANCANGAN MENGAJAR
Nama Tadika           : Tadika Seri Cemerlang
Bilangan Murid       : 24 / 25 orang
Umur                           : 6 tahun
Minggu & Hari          : Minggu  ke 25 & Khamis
Tarikh                          : 21 Jun 2012
Cadangan masa       : 60 minit ( 9.00 pagi – 10.00 pagi)
Tema dan Tajuk      : Negara Saya (Rumah Ibadat)
Tunjang Utama          : Tunjang Komunikasi – Bahasa Melayu
Tunjang Disepadukan :
I. Tunjang Perkembangan Fizikal Dan Estetika – Kreativiti
Standard Pembelajaran Utama :
I. (BM 3.5.2) Membatangkan dua suku kata terbuka untuk menjadi perkataan dengan bimbingan.
Standard Pembelajaran Yang Disepadukan :
i. (KTI 1.2.7) Menghasilkan karya mengikut kreativiti sendiri melalui pelbagai aktiviti menggambar.    
Objektif : Pada akhir pembelajaran, murid boleh :
i.  Menyebut suku kata yang mudah seperti Masjid, Kuil, Gereja dan Tokong. 
ii. Mengenali agama bagi setiap rumah ibadat seperti Masjid = Islam, Kuil = Hindhu, Gereja = Kristian dan Tokong = Buddha.
iii. Menghasilkan karya mengikut kreativiti sendiri.  
Pengetahuan Sedia Ada :  Murid sudah mengenali rumah ibadat bagi agama Islam.
Penerapan Nilai : Kerjasama, Semangat, Keberanian, Peka, Keyakinan dan Ketekunan.  
Alat Bantu Mengajar : Rakaman Azan, “Slide Show rumah ibadat”, Kad suku kata, Kertas lukisan, Kertas warna, Gam, Gunting dan Lembaran kerja.
KBKK                        : Menjana idea, Menghubungkait
Kosa Kata                : Masjid, Kuil, Gereja dan Tokong.

RANCANGAN MENGAJAR
Langkah / Masa
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid
Catatan / ABM
Set Induksi
( 5 Minit )
- Guru memperdengarkan azan kepada murid – murid.
- Guru menyoal murid – murid. “Dari mana kamu biasa mendengar azan ? ”

- Murid – murid mendengar azan.

- Murid – murid cuba menjawab persoalan guru.


ABM : Rakaman Azan.

Objektif :

Nilai : Kerjasama

KBKK : Menjana idea
Langkah 1
(30 Minit )
- Guru mempamerkan 24 gamabar tempat – tempat ibadat di Malaysia dengan menggunakan “Slide Show” :
a) Masjid – agama Islam.
b) Kuil – agama Hindhu.
c) Gereja – agama Kristian.
d) Tokong – agama Budha.
- Guru bersoal jawab dengan murid mengenai tempat – tempat ibadat.

- Guru membahagikan murid – murid kepada 2 kumpulan.
- Guru menerangkan mengenai aktiviti permainan yang akan di lakukan. Permainan ialah “Can Can Tum”.
Langkah :
1. Guru menampal gamabr rumah ibadat  dihadapan.
2. Guru meminta murid – murid mencari kad suku kata dan menampal kad tersebut mengikut gambar.
3. Akhir sekali, guru meminta murid mengeja.   
- Guru melakukan contoh permainan.
- Murid – murid melihat gambar yang dipamerkan oleh guru.  










- Murid – murid cuba menjawab persoalan guru.

- Murid – murid duduk di dalam kumpulan masing – masing.
- Murid – murid mendengar penerangan mengenai aktiviti permainan daripada guru.












- Murid – murid melihat guru.
ABM : “Slide Show”, Kad gambar, dan Kad suku kata.









Objektif : i & ii



Nilai : Semangat, Kerjasama, Keberanian

KBKK : Menjana idea.
Langkah 2
( 20 Minit )
- Guru memberi penerangan mengenai aktiviti yang akan dilakukan.

- Guru menunjukkan contoh untuk membuat kolaj rumah ibadat.
- Guru memberi bahan – bahan untuk membuat kolaj seperti kertas lukisan, kertas warna, gam dan gunting.
- Guru meminta murid – murid melakukan kolaj rumah ibadat.
- Murid – murid mendengar penerangan aktiviti yang diberikan oleh guru.
- Murid – murid melihat contoh guru membuat kolaj.
- Murid – murid mengambil bahan daripada guru.


- Murid – murid melakukan aktiviti kolaj.
ABM : Kertas lukisan, Kertas warna, Gam dan Gunting.

Objektif : ii & iii


Nilai : Kerjasama & Ketekunan



KBKK : Menjana idea
Penutup
( 5 Minit )
- Guru mempamerkan semula “ Slide Show” dan meminta murid – murid menyebut nama rumah ibadat dan agamanya.
- Guru memberi penerangan mengenai lembaran kerja.

- Guru memberi  lembaran kerja kepada murid – murid.
- Guru menyoal apakah yang telah dipelajari pada hari ini?  
- Murid – murid melihat “Slide Show” dan menyebut nama rumah ibadat dan agamanya.


- Murid – murid mendengar penerangan yang diberikan oleh guru.
- Murid – murid mengambil lembaran kerja.
- Murid – murid menjawab apa yang telah mereka pelajari pada hari ini.
ABM : “Slide Show” & Lembaran kerja.




Objektif : i & ii



Nilai : Keyakinan, Peka

KBKK : Menjana idea

Impak :

Slide Show Pengajaran

Ini adalah "Slide Show " rumah ibadat.




























kami menggunakan "Slide Show" ini untuk menarik minat murid - murid. 
ini kerana pada "Slide Show" ini terdapat bunyi - bunyi.


























LANGKAH - LANGKAH AKTIVITI PERMAINAN

ALATAN PERMAINAN 


KAD GAMBAR 


KAD SUKU KATA 

CARA - CARA BERMAIN

1. Guru menampal gambar rumah ibadat di hadapan.
2. Guru meminta murid - murid mencari kad suku kata untuk menampal di bawah gambar. 
3. Akhir sekali, murid - murid perlu mengeja dan menyebut nama rumah ibadat. 

CONTOH 















AKTIVITI KOLAJ

Kolaj ialah satu aktiviti yang menyeronokkan. 
Langkah - langkah : 
1. Guru memberi kertas lukisan yang sudah siap ada lukisan rumah ibadat. 
2. Guru memberi bahan - bahan seperti kertas warna, gam dan gunting. 
3. Guru meminta murid - murid melakukan aktiviti kolaj mengikut kreativiti sendiri. 










LEMBARAN KERJA

ini adalah lembaran kerja untuk murid - murid berumur 4 tahun

yang ini pula untuk murid - murid berumur 5 atau 6 tahun